Nagy része az Angliában dolgozó honfitársaimnak szerintem előbb utóbb elgondolkodik azon, hogy nyugdíjas évei kezdetekor felmondják az albérletüket és hazaköltöznek, vagy még időben (kb 20 évvel előtte) megpróbálnak venni egy számukra megfelelő ingatlant. Az ok egyszerű, az Angliában jól működő életpálya alapján könnyen kiszámítható, hogy 66 éves korra milyen jövedelme számíthatunk.
Az én esetemben be kellett látni, hogy a kalkulált nyugdíj nem lesz elegendő egy normális otthon bérlésére öreg korunkba, így belevágtunk a nagy kalandba, egy ház megvételébe Angliában.
Magyarországtól eltérően itt azért több fajta ingatlan van:
Leasehold – Ebben az esetben magát az épületet vesszük meg az alatta lévő területet béreljük, nem árt tisztázni, hogy mikor jár le és, mennyim időre és mennyiért lehet hosszabbítani.
Freehold – Ez a legtisztább, ez ugyan az mint otthon, teleket , házat mindent megveszel. Egy csavar szokott lenni mikor a hirdetésben megjelenik az a szó, hogy Chain. Ebben az esetben az eladó akkor költözik ki amikor már neki is meg van, hogy hová tud menni.
Shared Ownership – Ez résztulajdon. Az építető eladja az ingatlan egy résztulajdonát, a maradékot pedig lehet bérelni. Az ismeretségi körbe a résztulajdon hiteltörlesztése és a maradék rész bérleti része összességében mindig alacsonyabb mint azonos lakás bérlése.
Tehát a tuti ház a Freehold – Chain-free megjelölésű
Persze mint mindenki, mi is az interneten tájékozódtunk, ami tele is van fals információkkal. Itt felsorolok pár dolgot, szigorúan a mi estünkre vonatkoztatva.
- A banknál elvárás volt, hogy minimum egy éve rendelkezzünk bankszámlával (nem a hitelező banknál, csak úgy általában)
- Az utolsó 3 hónapot veszik górcső alá
- Minimum elvárt letét 10%
- Az állandó költségeknél csak a biztosításokat, üzemanyag költéseket, és akinek van kocsira, TV-re, stb. felvett fogyasztási hitelét akkor azt vizsgálják. Tehát nyugodtan lehet ugyan úgy költeni az ASDA-ba vagy az eBay-en a vizsgált 3 hónap alatt is.
- A bankok online kalkulátorai szinte tökéletesen pontosak, a Rightmove-on és Zoopla-n a hirdetés alatt lévők nem, onnan inkább csak a havi egyéb költéseket tudjuk ellenőrizni.
- 66-éves korig adják a hitelt, ha ketten veszik fel, akkor arra az időintervallumra, amikor az idősebb fél eléri a nyugdíj korhatárt.
- Ha volt már otthon ingatlanod ne kamuzd be, hogy nem, mert leellenőrzik. Nem a bank, az adóhatóság.
- Az otthoni lakás hiteledel nem kell terhelni az ügyintézőt, nem kérdezik, nem ellenőrzik.
- A kinézett háznak beköltözhetőnek kell lenni, ha nem az akkor a bank a beköltözéshez szükséges becsült költséget visszatartja. (fűtés, víz, nyílászárok, stb)
- A hitel folyósítása előtt már biztosítást kell kötni az ingatlanra.
- A hitel feltétele a független szakértői vélemény, nem csak a ház értékéről, hanem az állapotáról is.
- Az eladó a folyósítás előtt kifarolhat a történetből és akkor bukjuk a felmérési költségeket.
A költségekről is rengeteg mindent olvastunk. Nekünk ennyi volt:
Ügyvéd (kötelező): 890 font
Ház állapotának vizsgálata (kötelező): 280 font. Mivel mi tudtuk, hogy egy romot veszünk így a legolcsóbbat választottuk (280 font) , érdemes azért a teljes vizsgálatot választani ez 650 font.
Igazolás az önkormányzattól, hogy mit tervez a környéken a jövőben (kötelező): 180 font
Hitelközvetítő díja: (nem kötelező) 290 Font
Ingatlan adó: Ez a ház vételárának 125.000.- Font feletti részének 2 %-a
A fentiek alapján egy kb 200.000.- font értékű ház esetén durván 3000 font egyéb költséggel kell kalkulálni a letét felett.
Az egész lebonyolítás idejéről is sok mindent olvastunk. Mi augusztus közepétől kezdtük aktívan keresni a házat, szeptember első hetében találtunk kettő megfelelőt, és pont karácsony előtt kaptuk meg a kulcsot, azaz 4 és fél hónap.
A bank első ellenőrzése 4 nap
A bank végső ellenőrzése 2-3 hét
Önkormányzati igazolás 3 hét
Állapotfelmarás: 2 hét
Várakozás: 2 hónap
A régi albérlet kauciójára ne nagyon kalkuláljon senki, mert az egy külön küzdelem visszaszerezni és megérne egy külön bejegyzést,
A küzdelmünket a felujítással a blogon keresztül láthatod vagy csatlakozz az Egy angol ház Facebook-közösségéhez és kövess minket az Instagramon! Nem fogjuk megbánni.